WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Zarząd Powiatu w Pleszewie zabiega o pozyskanie obecnej siedziby Centrum Edukacyjno-Wystawowego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Marszewie wraz z przyległą działką, które samorząd województwa wielkopolskiego zamierza wystawić na sprzedaż. Wartość szasunkowa nieruchomości wynosi 1.200.000 zł. W grę wchodzi jedna z kilku możliwości przejęcia obiektu: kupna z bonifikatą, darowizny na rzecz powiatu lub zamiany za inne grunty powiatowe w Marszewie.
 
Starosta Pleszewski Michał Karalus wskazuje różne warianty zagospodarowania obiektu przez powiat m.in. przeniesianie tam Zespołu Szkół Specjalnych i Domu Dziecka,  urządzenie mieszkań dla usamodzielnionych wychowanków lub ulokowanie Uniwersytetu Każdego Wieku. Natomiast w miejscu starej stołówki ODR-u powiat chciałby wybudować nowoczesną salę sportową dla Zespołu Szkół Politechniczno-Przyrodniczych w Marszewie.

odrmarsz2

O przyszłości marszewskiego oddziału ODR rozmawiali 29 grudnia 2010 r. w Marszewie Starosta Pleszewski Michał Karalus oraz goszczący w Powiecie Pleszewskim Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. W negocjacjach ze strony WODR i Urzędu Marszałkowskiego uczestniczyli także:
- dr inż. Ryszard Jaworski, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu,
- Wiesława Witaszak, kierownik Centrum Edukacyjno-Wystawowego WODR w Marszewie
- Andrzej Bobrowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW
- Izabela Witkiewicz, z-ca dyrektora Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Mieniem UMWW

odrmar1

Gdyby doszło do transakcji, marszewski ODR zamierzał przenieść swoją siedzbę do byłej stołówki zakładowej, która wymaga poważnej przebudowy. Jednocześnie ośrodek chciałby dzierżawić część pomieszczeń od powiatu w swojej starej siedzibie. Starosta Michał Karalus namawiał jednak przedstawicieli WODR i Urzędu Marszałkowskiego do budowy zupełnie nowego budynku dla placówki ODR w Marszewie. Zaproponował nawet przekazanie przez powiat gruntów pod tę inwestycję - od strony ul. Marszewskiej w sąsiedztwie Stacji Obsługi Opryskiwaczy. W trakcie negocjacji starosta podkreślił, że Centrum Wystawowo-Szkoleniowe WODR w Sielinku zostało w ostatnich latach na tyle zmodernizowane i doposażone, że teraz kolej na inwestycje w drugiej tego typu jednostce w Wielkopolsce, jaką jest Marszew. Chodzi nie tylko o nową siedzibę dla ODR-u, ale także gruntowną modernizację terenów wystawienniczych z utwardzeniem placu, stworzeniem  nowoczesnej infrastruktury, w tym stoisk. Starosta uważa także, że w ten ważny dla południowej Wielkopolski projekt mogłby włączyć się finansowo także inne samorządy z tego regionu, zainteresowane rozwojem doradztwa rolniczego oraz przyszłością wystaw hodowlanych, targów rolnych i ogrodniczych.

Wicemarszałek Krzysztof Grabowski dokonał lustracji obiektów i terenów w Marszewie. Zapowiedział też, że temat przyszłości ODR w Marszewie będzie omawiany w lutym 2011 roku na komisji rolnictwa Sejmiku Wojewódzkiego w Poznaniu. Na posiedzenie zostaną zaproszeni m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji rolniczych oraz zainteresowani samorządowcy z południowej Wielkopolski. Starosta Michał Karalus złożył propozycję, aby posiedzenie komisji miało charakter wyjazdowy i odbyło się w Marszewie.

Tego samego dnia wicemarszałek przybył do Starostwa Powiatowego w Pleszewie, gdzie jako gość wziął udział w ostatniej w tym roku sesji Rady Powiatu.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy