WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

O przyszłość Marszewa

Zarząd Powiatu w Pleszewie zabiega o pozyskanie obecnej siedziby Centrum Edukacyjno-Wystawowego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Marszewie wraz z przyległą działką, które samorząd województwa wielkopolskiego zamierza wystawić na sprzedaż. Wartość szasunkowa nieruchomości wynosi 1.200.000 zł. W grę wchodzi jedna z kilku możliwości przejęcia obiektu: kupna z bonifikatą, darowizny na rzecz powiatu lub zamiany za inne grunty powiatowe w Marszewie.
 
Starosta Pleszewski Michał Karalus wskazuje różne warianty zagospodarowania obiektu przez powiat m.in. przeniesianie tam Zespołu Szkół Specjalnych i Domu Dziecka,  urządzenie mieszkań dla usamodzielnionych wychowanków lub ulokowanie Uniwersytetu Każdego Wieku. Natomiast w miejscu starej stołówki ODR-u powiat chciałby wybudować nowoczesną salę sportową dla Zespołu Szkół Politechniczno-Przyrodniczych w Marszewie.

odrmarsz2

O przyszłości marszewskiego oddziału ODR rozmawiali 29 grudnia 2010 r. w Marszewie Starosta Pleszewski Michał Karalus oraz goszczący w Powiecie Pleszewskim Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. W negocjacjach ze strony WODR i Urzędu Marszałkowskiego uczestniczyli także:
- dr inż. Ryszard Jaworski, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu,
- Wiesława Witaszak, kierownik Centrum Edukacyjno-Wystawowego WODR w Marszewie
- Andrzej Bobrowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW
- Izabela Witkiewicz, z-ca dyrektora Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Mieniem UMWW

odrmar1

Gdyby doszło do transakcji, marszewski ODR zamierzał przenieść swoją siedzbę do byłej stołówki zakładowej, która wymaga poważnej przebudowy. Jednocześnie ośrodek chciałby dzierżawić część pomieszczeń od powiatu w swojej starej siedzibie. Starosta Michał Karalus namawiał jednak przedstawicieli WODR i Urzędu Marszałkowskiego do budowy zupełnie nowego budynku dla placówki ODR w Marszewie. Zaproponował nawet przekazanie przez powiat gruntów pod tę inwestycję - od strony ul. Marszewskiej w sąsiedztwie Stacji Obsługi Opryskiwaczy. W trakcie negocjacji starosta podkreślił, że Centrum Wystawowo-Szkoleniowe WODR w Sielinku zostało w ostatnich latach na tyle zmodernizowane i doposażone, że teraz kolej na inwestycje w drugiej tego typu jednostce w Wielkopolsce, jaką jest Marszew. Chodzi nie tylko o nową siedzibę dla ODR-u, ale także gruntowną modernizację terenów wystawienniczych z utwardzeniem placu, stworzeniem  nowoczesnej infrastruktury, w tym stoisk. Starosta uważa także, że w ten ważny dla południowej Wielkopolski projekt mogłby włączyć się finansowo także inne samorządy z tego regionu, zainteresowane rozwojem doradztwa rolniczego oraz przyszłością wystaw hodowlanych, targów rolnych i ogrodniczych.

Wicemarszałek Krzysztof Grabowski dokonał lustracji obiektów i terenów w Marszewie. Zapowiedział też, że temat przyszłości ODR w Marszewie będzie omawiany w lutym 2011 roku na komisji rolnictwa Sejmiku Wojewódzkiego w Poznaniu. Na posiedzenie zostaną zaproszeni m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji rolniczych oraz zainteresowani samorządowcy z południowej Wielkopolski. Starosta Michał Karalus złożył propozycję, aby posiedzenie komisji miało charakter wyjazdowy i odbyło się w Marszewie.

Tego samego dnia wicemarszałek przybył do Starostwa Powiatowego w Pleszewie, gdzie jako gość wziął udział w ostatniej w tym roku sesji Rady Powiatu.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy