WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Kurs na Horn. Wizyta kaphornowców w Pleszewie

W czwartek, 30 marca 2017r. do Pleszewa przyjechali niecodzienni goście - przedstawiciele Bractwo Kaphornowców z Gdyni. To elitarna organizacja, zrzeszająca obecnie ponad 600 marynarzy, którzy na polskich żaglowcach opłynęli tajemniczy i niebezpieczny Cap Horn. Przylądek Horn leży na południowych krańcach Ameryki Płd. u styku Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Spokojnego. Opłynięcie niebezpiecznego krańca kontynentu - jak mówią niektórzy „Żeglarskiego Everestu” lub „Przylądka Nieprzejednanego” - jest życiowym marzeniem każdego prawdziwego żeglarza. 

Do Pleszewa przyjechał grotmaszt Bractwa Kaphornowców kpt. Cezary Bartosiewicz oraz żeglarka, polarnik i dziennikarka morska Mira Urbaniak. Spotkanie zaaranżował żaglomistrz bractwa Zenon Jankowski z Pleszewa. Goście byli podejmowani w Starostwie Powiatowym w Pleszewie przez Starostę Pleszewskiego Macieja Wasielewskiego i Wicestarostę Eugeniusza Małeckiego

Spotkania z prawdziwymi „wilkami morskimi” odbyły się w Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica, Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych i Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie oraz w Zespole Szkół Przyrodniczo - Politechnicznej CKU w Marszewie. Lekcje przybliżały pleszewskiej młodzieży polską historię morską i dokonania polskich żeglarzy. Uczniowie obejrzeli interesujący film pt. „Kaphornowcy”. Jednocześnie w szkołach prezentowana jest wystawa „Polacy na Hornie”.  Obecny na spotkaniach komandor Klubu Sportów Wodnych „VEGA” LOK w Pleszewie Witold Ruciński zachęcał młodzież do zapisów na kursy żeglarskie.

  

Kpt. Cezary Bartosiewicz ogłosił konkurs dla młodzieży pod hasłem „KURS NA HORN. Wychowanie, edukacja, planowanie przyszłości oraz profilaktyka uzależnień”. Po 5 uczniów z każdej szkoły, którzy najlepiej rozwiążą testy z tematyki żeglarskiej, wraz z opiekunami wezmą udział w dwudniowym rejsie jachtem morskim po Zatoce Gdańskiej na trasie Gdańsk - Hel - Gdynia - Gdańsk. Uczniowie będą stanowić załogę jachtu. W planach jest także zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu (w tym słynnej baterii artylerii nadbrzeżnej im. Heliodora Laskowskiego), w Gdyni statku-muzeum „Dar Pomorza” (będącego oficjalną siedzibą bractwa) oraz Muzeum Marynarki Wojennej. W II etapie konkursu uczniowie przedstawią na forum szkoły swoje autorskie prezentacje audiowizualne lub prace plastyczne na temat żeglarstwa i wypraw morskich. Najlepsi zdobędą przepustkę na konkurs testowy szczebla wojewódzkiego. W nagrodę wezmą udział w tygodniowym rejsie morskim na pokładzie jachtu lub żaglowca. III etap to ogólnopolski konkurs wiedzy o historii Polski morskiej. Finały odbędą się w połowie 2018 roku. Wystartują w nich laureaci etapów wojewódzkich z całego kraju z lat 2016-2018. Zwycięzca popłynie w rejs do Przylądka Horn w 2019 roku.  Celem konkursu jest rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowań żeglarskich, poszerzenie wiedzy o morzu, kształtowanie odpowiednich wartości i postaw, zapobieganie uzależnieniom, sprawdzenie umiejętności i predyspozycji zawodowych.        

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy