WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Po 39 latach spocznie na Ziemi Ojczystej

Ponad pół roku trwała procedura administracyjna sprowadzenia szczątków płk. dypl. Ludwika Bociańskiego  (1892-1970) z Wielkiej Brytanii do Polski. W tym tygodniu, na zlecenie Starostwa Powiatowego w Pleszewie, firma pogrzebowa „Abel” p. G. Wawroskiego dokona ekshumacji szczątków Pułkownika na cmentarzu Gunnersbury w Londynie. Prace ekshumacyjne będą prowadzone w obecności administracji cmentarza, koronera i inspektora sanitarnego. Starosta Pleszewski wydał już pozwolenie na sprowadzenie szczątków do Polski

Płk L. Bociański pochodził z Pleszewa, był powstańcem wielkopolskim, żołnierzem  wojny polsko-bolszewickiej, oficerem WP, wojewodą wileńskim  i poznańskim. Zmarł na emigracji w Londynie w 1970 r. Prochy Pułkownika - zgodnie z Jego ostatnią wolą - zostaną sprowadzone do Ojczyzny i uroczyście pochowane w kwaterze powstańców wielkopolskich na cmentarzu przy ul. Kaliskiej w Pleszewie. Uroczystość odbędzie się 7 lutego 2009 r. w 39. rocznicę Jego śmierci.

Płk. Bociański zasługuje na pochówek z największymi honorami. Wojskową kompanię honorową wystawi 16 Batalion Remontu Lotnisk z Jarocina. Obecna będzie Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych z Poznania.

Zaproszenia na uroczystość wysłano do posłów, władz wojewódzkich, wojska, samorządów, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, instytucji i szkół. Na uroczystość przyjedzie m.in. delegacja jednostki wojskowej z Ostrowi Mazowieckiej, tamtejszego urzędu gminy, Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej im. L. Bociańskiego. W latach 1930-34 płk. L. Bociański był komendantem „Podchorążówki” w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej i zrobił wiele dobrego dla tamtejszej społeczności.

Msza św. żałobna w Kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie rozpocznie się o godz. 11.00. Urna z prochami będzie wystawiona na katafalku w kościele, przykryta flagą państwową ze wstęgą Virtuti Militari. Na godzinę przed mszą wartę honorową przy urnie pełnić będą na zmianę przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i młodzieżowych. Na czas nabożeństwa wartę na posterunku honorowym obejmą żołnierze.

Kondukt pogrzebowy przejdzie przez Rynek, ul. Kaliską na cmentarz parafialny. Prochy Pułkownika zostaną pochowane przy pominku powstańców wielkopolskich. Kompania wojskowa odda salwę honorową.

Podczas uroczystości wystawione zostaną najwyższe ordery i odznaczenia, jakie posiadał płk. L. Bociański m.in.: Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż  Oficerski i Komandorski Polonia Restituta, Krzyż Niepodległości z Mieczami, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi i inne. Ordery będą wypożyczone z Muzeum Wojskowego w Poznaniu, ponieważ oryginalne odznaczenia płk. Bociańskiego są na stałe przytwierdzone do cokołu rzeźby Matki Boskiej Kozielskiej w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie, gdzie były tam złożone jako wota dziekczynne.  

Sprowadzenie szczątków płk. L. Bociańskiego z Anglii finansuje Starostwo Powiatowe w Pleszewie oraz Urząd Miasta i Gminy.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy